"Vatan sevgisi imandandır"

YALOVA’DA YAFEM BÜNYESİNDE TÜRK DÜNYASI BASIN MENSUPLARI BULUŞMASI YAPILDI


Nail AYTAR


 

Yalova’da artık gelenekselleşen ve bu sene 17.si gerçekleştirilen Türk Boyları Kültür şöleni 18-22 Temmuz tarihleri arasında yapıldı. Bu organizasyonun bir parçası olarak 12.si yapılan Türk Dünyası Basın Mensupları buluşması ise 19-20 Temmuz tarihlerinde gerçekleştirildi. Uğur Mumcu Kültür Merkezinde yapılan toplantının ana gündem konusu yakın zamanda Rusya Federasyonu tarafından işgal ve ilhak edilen Kırım ile iki ateş arasında kalan Irak ve Suriye Türkmenlerinin durumu oldu.

Toplantının birinci oturumunda Kırım ve Kırım Tatarlarının son durumu hakkında Nail Aytar bir konuşma yaptı. Nail Aytar konuşmasında 27 Şubat 2014 tarihinde işgal edilen Kırım Parlamentosunun Rus milletvekilleri tarafından alınan referandum kararı ve devamında Rusya Federasyonu ile birleşme sürecini anlattı. Kırım Tatarlarının bu sürece tepkileri, Kırım Tatarlarına karşı yapılan haksızlık ve adaletsizlikler ile karşı tepkiler anlatıldı. Akabinde Kırım Tatar Milli Meclisine karşı tutumlar, Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu ve KTMM Başkanı Refat Çubar’ın Kırım’a girişinin 5 yıllığına yasaklanması dile getirildi. Konuşmanın son kısmında ise gelecek günlerde Kırım Tatarlarının karşılaşabileceği muhtemel senaryolar üzerinde duran konuşmacı gelen soruları cevaplayarak konuşmasına son verdi.

Birinci oturumun ikinci konuşmasını Bartın Gazeteciler Birliği Başkanı Güngör Yavuzaslan yaptı. Yavuzaslan bölgeden çektiği görüntülerle Irak Türkmenlerinin durumunu anlattı. Musul ve Kerkük bölgesinin zengin petrol kaynaklarının Barzani ve IŞİD güçlerine bırakıldığını bu güçlerin ise bölgede yaşayan Türkmenlere karşı soykırım yaptıklarını, göçe zorladıklarını ifade etti. Üçüncü konuşmacı Ali Öztürkmen ise Suriye Türkmenlerinin Esed güçleri ile isyancı güçler arasında kaldığını ve çok zor günler geçirdiklerini anlattı.

Toplantının ikinci gününde Romanya Müslüman Türk-Tatar Birliğinin temsilcileri Samir Mennan, Nida Ablez ve Adina Bocai Romanya’da yaşayan Kırım Tatarları ve birlik hakkında bilgi verdiler. Bulgaristan temsilcisi Nurten Remzi Şumnu ve özellikle Deliorman bölgesinde yaşayan Türklerin sorunlarını anlattı. Çuvaşistan temsilcisinin tanıtımından sonra ise hazırlanan basın bildirisi taslağı okunarak kabul edildi.

Toplantıya Yalova Kırım Türkleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Akademik İşler sorumlusu Cihan Yalvar, Kırım Derneği Subaşı/Altınova Şube Başkanı Ümit Topal ve Kırım Derneği Çiftlikköy Şube Başkanı Zeki Ertürk’te katıldı.  Konu:
[haber]


Güncelleme:
06.09.2014 17:42:52


Yazarın diğer yazıları:
Nail AYTAR


45. sayıdaki diğer haberler


Yazıcı uyumlu sayfa