"Vatan sevgisi imandandır"

10. TÜRK DÜNYASI VE TOPLULUKLARI TOPLANTISI ANTALYA’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ


fb

Türk Devlet ve Toplulukları arasında dostluk ve kardeşliği geliştirmek, işbirliğini artırmak maksadıyla, 1993 yılından bu yana geleneksel olarak icra edilen Türk Devlet ve Toplulukları Dostluk Kardeşlik ve İşbirliği Kurultaylarının 10’uncusu Başbakanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın himayelerinde ve Devlet Bakanı Sayın Beşir ATALAY’ın koordinasyonunda, Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı (TİKA) ile Türk Devlet ve Toplulukları Dostluk, Kardeşlik ve İşbirliği Vakfı (TÜDEV) işbirliğinde 18 – 20 Eylül 2006 tarihleri arasında Antalya’da gerçekleştirildi.

Başbakan ERDOĞAN tarafından yapılan Kurultay açılışına Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham ALİYEV ve KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali TALAT, Kazakistan Devlet Sekreteri Oralbay ABDIKERIMOV ve Kırgızistan Başbakan Yardımcısı Daniyar USENOV ve çok sayıda üst düzey yetkili ve diplomat katıldı.

Devlet Bakanı Beşir ATALAY’ın başkanlık ettiği Kurultay’ın açılış oturumunda Devlet Bakanı Mehmet AYDIN, Adalet Bakanı Cemil ÇİÇEK, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin ÇELİK, Ulaştırma Bakanı Binali YILDIRIM, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi GÜLER, Kültür ve Turizm Bakanı Atilla KOÇ, Çevre ve Orman Bakanı Osman PEPE, KKTC Eğitim Bakanı Canan ÖZTOPRAK, KKTC Büyükelçisi Tamer GAZİOĞLU, KKTC Başbakanlık Müsteşarı Ahmet FİKRETLER, Kırgızistan Milli Eğitim Bakanı Nuruluu DOSBOL, Kırgızistan Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Baktugül KALAMBEKOVA, Kırgızistan Büyükelçisi Mambet Cunus ABILOV, Rusya Federasyonu Başkortostan Comhuriyeti Bakanlar Kurulu Genel Sekreteri Fatih M. Kazakbayev, Kazakistan Eğitim Bilim Bakanı Azamat ABDIMOMINOV, Kazakistan Büyükelçisi Beibit ISSABAYEV, Kazakistan Kültür ve Enformasyon Bakan Yardımcısı Yerzen Zhalbakovich  BABAKUMAROV, Moğolistan Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Khasbazar BEKHBAT, Moğolistan Eğitim Bilim Kültür Bakan Yardımcısı Timur OCHIR, Moğolistan Çevre Bakan Yardımcısı Enkh MANDAKH, Azerbaycan Büyükelçisi Zakir HAŞİMOV, Türkmenistan Büyükelçisi Nurberdy AMANMURADOV ve Tacikistan Heyet Başkanı Muratali UMAROV yer aldı.

Türk Devlet ve Toplulukları arasında dostluk, kardeşlik ve işbirliğinin geliştirilmesi amacıyla 1993 yılından bu yana düzenlenen Kurultay açılışına ilgili devlet ve topluluklardan ve Türkiye’den üst düzey devlet erkânı, kamu kurumlarının temsilcileri, bilim adamları, iş adamları, akademisyen ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerinden oluşan 1000’e yakın davetli katıldı.

TÜDEV Yönetim Kurulu Başkanı Abdulhaluk Çay’ın selamlama konuşmasının ardından, Devlet Bakanı Beşir ATALAY Kurultay’ın açılış konuşmasını yaptı.

Geleneksel temsili demir dövme törenine Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham ALİYEV, KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali TALAT, Kazakistan Devlet Sekreteri Oralbay ABDIKERIMOV ve Kırgızistan Başbakan Yardımcısı Daniyar USENOV katıldı.

Kurultay Divanı’nın oluşturulmasının ardından sırasıyla, Kırgızistan Başbakan Yardımcısı, Kazakistan Devlet Sekreteri, Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mehmet Ali TALAT ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham ALİYEV birer konuşma yaptı.

Açılışta hediyelerin verilmesinin ardından “Aile Fotoğrafı” çektirildi.  Kurultay’ın açılışında Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN Kurultay katılımcıları onuruna öğle yemeği verdi. Kurultay’ın ilk gün programı heyet başkanlarının konuşmaları ile sona erdi.

Kurultay’da  400’e yakın delege komisyon çalışmalarına katıldı.  Uluslararası İlişkiler Medya ve İletişim, İktisadi Ticari Mali İşler ve Turizm, Eğitim Öğretim Bilim ve Teknoloji, Kültür, Toplum Yönetimi ve Hukuk, Gençlik Komisyonlarında yapılan çalışmalarda, ülkeler arasındaki mevcut işbirliğinin daha etkin hale getirilmesi, kısa ve orta vadede gerçekleştirilebilecek somut ve makul işbirliği alanları belirlendi.

İlk defa bu Kurultay’da çalışma konuları katılımcılara önceden gönderildi ve hazırlıkların belirlenen çerçevede yapılması sağlandı.

Kurultayda;

  • Türk Devlet ve Topluluklarının modern anlamda ekonomik gelişmelerini ve refahlarını sağlamak, uluslararası platformlarda dayanışmalarını güçlendirmek, kültürel bağlarını derinleştirmek ve somut işbirliği alanlarını kamu kesimini de içine katarak gerçekleştirme yolunda atılacak adımları belirlemek,
  • Devletler ve halklar arasındaki sürdürülebilir işbirliğini geliştirmek,
  • Halen yürütülen müşterek çalışmaları ve projeleri daha etkin hale getirmek,
  • Kısa ve orta vadede uygulanabilir yeni işbirliği alanlarını ortaya çıkarmak ve Türkçe konuşan ülkeler zirvesine ışık tutacak çalışmalar yapmak hedefleri doğrultusunda bilimsel çalışmalar gerçekleştirildi. 

Kurultay’ın son gününde Devlet Bakanı Beşir ATALAY başkanlığında toplanan Divan’ın yanı sıra Komisyon Başkanları, komisyon kararlarını okudu.

Kurultay’ın kapanışına ayrıca 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel de katılarak bir konuşma yaptı. Kurultay Devlet Bakanı Beşir ATALAY’ın Sonuç Bildirgesini sunumuyla sona erdi.Özet:


Konu:
Haber


Güncelleme:
10.10.2006 12:03:01


Yazarın diğer yazıları:
fb


6. sayıdaki diğer yazılar

1621 defa okundu
Yazıcı uyumlu sayfa