"Vatan sevgisi imandandır"

YENİ KIRIM TATAR SINIFI


-

15 NOLU AKMESCİT ORTAOKULUNDA YENİ KIRIM TATAR SINIFI AÇILDI

15 NOLU AKMESCİT ORTAOKULUNDA YENİ KIRIM TATAR SINIFI AÇILDI 12:30 : 15 Nolu Ortaokulu yönetiminin verdiği bilgiye göre, okulda yeni Kırım Tatar sınıfı açıldı.
Bu yılın dört tane birinci sınıflardan bir tanesi Kırım Tatar sınıfı olacaktır. Bu yıl birinci sınıfa giden 74 çocuktan 12si Kırım Tatar sınıfında okuyacaklar.
15 Nolu Akmescit Ortaokulu geçen yılın sonuçlarına göre Ukrayna’nın en iyi 100 ortaokuluna girdi.
Okul çalışanlarının QHA muhabiri Lenur umerov’a verdikleri bilgiye göre, okulunun takımı iki yıldır Akmescit okulları arasında düzenlenen spor yarışmalarda birincilik kazanıyor.
Bu yılda açılan Kırım Tatar sınıfı, okulda açılan Kırım Tatar sınıfı sayısını üçe çıkarmaktadır. Okulda 10 öğrencisi olan 8-ci Kırım Tatar sınıfı ve 14 öğrencisi olan 11-ci sınıfı var.
Okulun Kırım Tatar sınıfı ikinci yıldır, Kırım Tatar tiyatro toplulukları arasında birincilik kazanıyor. 11-ci Kırım Tatar sınıfının rehberi 2000 yılında düzenlenen “Yılın Öğretmeni” yarışmasında derece alan Kırım Tatar dili ve edebiyatı öğretmeni Cevair Asanova’dır.
Eğitim dili Kırım Tatarca olan sınıflar sadece 15 Nolu okulda organize edilmemiştir. Kırım Özerk Cumhuriyeti’nde toplam olarak 63 okulda böyle sınıflar açılmıştır.(QHA)
Özet:


Konu:
-


Güncelleme:
03.09.2006 18:14:18


Yazarın diğer yazıları:
-


5. sayıdaki diğer yazılar

834 defa okundu
Yazıcı uyumlu sayfa