"Vatan sevgisi imandandır"

YALOVA KIRIM TÜRKLERİ YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİ BASIN BİLDİRİSİ


FB

YALOVA KIRIM TÜRKLERİ YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİ

BASIN BİLDİRİSİ

                                                                                                          NO:1

 

Yalova Valiliğinin 07.07.2014 Tarih ve 77.005/087 kod numarası ile kuruluş sürecini tamamlayan derneğimiz Vatan Kırım ve Kırım Tatar halkımızın var olma mücadelesinde “Daima Birlikte” sloganıyla yerini almıştır. Derneğimiz Yalova ili merkezinde teşkilatlanarak en kısa sürede etkin faaliyetlerine başlama niyetindedir.

 

Yüzyıllardan bu yana süren sürgün ve soykırımlar sonrası bir kez daha Vatanına dönmeye çalışan Kırım Türkleri bu süreç içerisinde bin bir zorlukla karşılaşmış barınma, iş, aş gibi temel ihtiyaçları dışında diğer sorunlarını çözmeye imkân bulamamıştır. Kırım Tatarlarının en kısa zamanda ana dil, eğitim ve kültür problemleri çözülmezse millet olarak yaşamaları mümkün değildir. Bu sürecin akabinde Kırım Türklerine asimile olmanın yolu açılmış olur. Bu problemlerin çözümüne Kırım Tatarlarının milli temsil organı Kırım Tatar Milli Meclisi ve Vatan Kırımda teşkilatlanmış olan Müftüyat ve diğer STK’lar ön ayak olsa da bu kurumlara yeterli maddi ve psikolojik imkânlar sağlanamamıştır. Maddi imkânların sağlanabilmesi için ise öncelikle problemlerin duyurulması, kamuoyu yaratılması, bilgilendirme çalışmalarının yapılması gerekmektedir. Kırım’da yaşayan vatandaşlarımızın nasıl bir ortam ve şartlarda yaşadığını başta Türkiye olmak üzere bütün dünyaya duyurulması gerekmektedir. Aynı şekilde değişen dünyanın ve Türkiye’nin de Kırım’da anlatılabilmesi gerekmektedir. Kırım Tatarlarının dili, dini, kültürü ve bütün öz varlıkları ile yaşaması için medya desteğine ihtiyaçları vardır. 27.02.2014 tarihi itibariyle Rusya Federasyonu tarafından işgal ve ilhak edilen Kırım yeni bir sürece girmiştir. Bu sürecin nasıl sonuçlanacağı ve halkımıza vereceği zararlar şu an ilk belirtilerini göstermeye başlamıştır. İnsan haklarına duyarsızlık, tehdit ve baskılar artmaktadır. Milli liderimiz Mustafa A. Kırımoğlu ve KTMM Başkanı Refat Çubar’a Kırım’a giriş 5 yıllığına yasaklanmıştır.

 

Yeni kurulan derneğimiz diasporada kurulmuş olan dernekleri rakip veya hasım olarak değil dost ve yol arkadaşı olarak görmektedir. Derneğimiz yeni bir tarz, yeni bir soluk ile prensip sahibi bir dernek olmayı hedeflemektedir. Derneğimiz şahıs ve bireysel çalışma yerine demokratik prensiplere bağlı tüm üyelerimizin aktif olarak işlerin içerisinde olmasını hedeflemektedir. İstişare kültürünü işletip kararları çoğunluğun azınlığı ikna etmesi prensibine göre alacaktır. Vatanımız ve milletimizin geleceği için emek sarf edecek derneğimiz bizi ilgilendirmeyen güncel tartışma ve polemiklerin içerisinde olmayacaktır. Bizi Kırım politikasının dışında yerel politika ve her türlü siyaset ilgilendirmemektedir. Derneğimiz kısa süre içerisinde yeni tarzıyla örnek bir teşkilat olarak amacına doğru ilkelerinden taviz vermeden yürümeyi hedeflemektedir. Vatanımız ve milletimiz için yapılan her doğrunun yanında her yanlışın karşısında olacaktır Egolarının esiri olmuş ve bu işi ben bilirim tarzlı çalışma yerine bu işi “biz” biliriz tavrını yerleştirmeyi hedeflemektedir. Birlikte rahmet vardır prensibiyle ilkeli beraberlikler amacımıza yürürken düsturumuz olacaktır. Birbirini çekememezlik ve dedikodu merkezli “Kırım politika ve çalışmalarının” vatan mücadelesine zarar verdiğini ve baştan kabul etmediğimizi deklare ederiz…

 

 

    12.07.2014

     YÖNETİM KURULUKonu:
[-]


Güncelleme:
06.09.2014 17:40:22


Yazarın diğer yazıları:
FB


45. sayıdaki diğer haberler


Yazıcı uyumlu sayfa