"Vatan sevgisi imandandır"

Fevzi Yakubov'dan Putin'e teşekkür


qha


AKMESCİT / SİMFEROPOL (QHA) - 30 Nisan tarihinde Kırım Başkan Vekili, Kırım Başbakanı Sergey Aksyonov, Kırım Mühendislik ve Pedagoji Üniversitesi’ni ziyaret etti.

Üniversite öğrencileri ve öğretim kadrosuyla yapılan görüşme sırasında Sergey Aksyonov ve KMPÜ Rektörü Fevzi Yakubov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in “Baskıya uğrayan halkların rehabilitasyonuna ilişkin” kararnamesine dikkat çekti.

Konuşmasında sözkonusu kararname için Vladimir Putin’e teşekkür eden Fevzi Yakubov, “Vladimir Putin’e şahsım adına teşekkür ediyorum. Halkımız sürgünde geçirdiği 50 yıl boyunca böyle kararnamenin kabul edilmesini bekledi. Vatanımıza döndükten sonra da 20 yıl böyle kararnameyi bekledik. Ve tekrar vatanımız Rusya’ya tekrar bağlandığımız günden sonra 1 aydan az bir süre geçmesine rağmen siyasi açıdan temiz, bizim için çok önemli kararnameye kavuştuk. Böyle kararnameyi imzalayan insanı alkışlayalım!” diye kaydetti.

Konuşmasında sürgüne ilişkin görüşünü açıklayan Kırım Başbakanı Sergey Aksyonov, “Sürgün konusunda, sadece yasadışı harekette bulunan kişilerin sorumlu tutulması ve cezalandırılması gerektiği kanaatindeyim. İnsanların etnik kökenine göre sürgün edilmesine karşıyım. Kadınlar, çocuklar, yaşlılar gibi olayla ilişkisi olmayan insanların sürgün edilmesi çok yanlış. Bunu anlamıyorum ve desteklemiyorum. Benim hareketlerimden dolayı niye ailemin sürgün edilmesi gerektiğini anlamıyorum” dedi.

 “Vidergeburt” Kırım Alman Derneği Başkanı Yuriy Gempel, Rusya Başkanı Vladimir Putin'e söz konusu kararname için teşekkür mektubunun gönderilmesini teklif etti.

Görüşme sonunda Üniversite adına Sergey Aksyonov’a Kırım Tatar, Rus ve Ukrain kızlarını temsil eden 3 oyuncak bebek hediye edildi.

QHAKonu:
[haber]


Güncelleme:
02.05.2014 11:29:08


Yazarın diğer yazıları:
qha


44. sayıdaki diğer haberler


Yazıcı uyumlu sayfa