"Vatan sevgisi imandandır"

Şevçenko: Tarih ve halk KTMM’yi tanıyor


qha


Siyaset - 13 Nisan 2013, Cumartesi 17:31

AKMESCİT/ SİMFEROPOL (QHA) - Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları, Milli Azınlıklar ve Halklar Arası İlişkiler Komitesi Birinci Başkan Yardımcısı Andrey Şevçenko, 11 Nisan günü Kırım’da yapılan toplantıda Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM)’nın tarih başta olmak üzere, birçok yasal mevzuat ve en önemlisi halk tarafından tanındığını söyledi.

Şevçenko, ‘‘KTMM tarih tarafından tanınıyor, birçok yasal mevduatta tanınıyor ve insanlar tarafından da tanınıyor. Bunu görmezden gelemeyiz diye düşünüyorum. Mustafa Cemilev (Abdülcemil Kırımoğlu) komitemizin en eski üyesidir, sürgün edilen vatandaşların haklarını onarma projesinin başlatan kişidir. O, sadece bir insan değil, efsanedir. Bizim için Cemilev, yüzlerce bin insanın çıkarlarını dile getiren tam yetkilidir. Bunu yok saymak akıllıca değil, hükümet için ise bu bir intihar’’ dedi.

‘’18 Mayıs günü, Akmescit (Simferopol) halkı, 20. yüzyılın tarihi felaketini yaşayan bu halk için üzüldüğünde onları birleştirecektir’’ diyen Şevçenko, birçok Kırım Tatar yaşama alanlarında 18 yıldır ne elektrik ne doğal gaz ne de su mevcut olduğuna da dikkat çekti.

‘’18 yıldır elektriksiz, susuz, yolsuz, gazsız bir köyde yaşayan Kırım Tatarları duyunca ben, bu ülkede hangi duygular ile yaşadıklarını, bu bağıran (bariz) adaletsizliğe nasıl baktıklarını düşündüm. Neden bu ülkede birileri varlıklı, diğerleri ise yoksul?’’

Şevçenko, ‘‘Ukrayna, Kırım Tatar halkının içinde kendini iyi hissetmedikçe başarılı olamaz. Ülkemiz, ırkına bakmadan her bireye saygı duyulduğunda başarılı olur. Kırım’ın insan haklarına saygı, refah ve gelişme konusunda tüm Ukrayna için bir örnek olacağına ümit ediyorum’’ diye ekledi.

Evelina İlyasova, Lilya Kulcanay  
QHA

 Konu:
[haber]


Güncelleme:
21.04.2013 21:46:19


Yazarın diğer yazıları:
qha


39. sayıdaki diğer haberler


Yazıcı uyumlu sayfa