"Vatan sevgisi imandandır"

Bekir Çobanzade Ödülleri’nin galipleri belli oldu


qha


Bilim / Teknoloji - 16 Nisan 2013, Salı 12:47

AKMESCİT / SİMFEROPOL (QHA) - Türk Dünyasının önemli Türkologlarından Kırımlı Prof. Dr. Bekir Çobanzade anısına düzenlenen ödüllü yarışmada galipler belli oldu.

Uluslararası Bekir Çobanzade Ödülleri Komisyonun 13 Nisan’da yapılan toplantısında 2013 yılının galipleri açıklandı.

Başkanlığını, Kırım Mühendislik ve Pedagoji Üniversitesi (KMPÜ), Kırım Tatar Dili ve Edebiyatı Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. İsmail Kerimov’un ve sekreterliğini İsmail Gaspıralı Kütüphanesi Bilimsel Çalışmalardan Sorumlu Müdür Yardımcısı Leyla Kadırova’nın yaptığı komisyon aşağıdaki eserleri ödüle layık gördü.

“Kırım Tatar filolojisi ve folkloru alanında en iyi bilimsel ve bilimsel-metodik çalışma” dalında Saim Osman Karahan’ın “Dobruca Kırım Tatar Ağzı Sözlüğü” adlı eseri galip geldi.

“Edebiyat, bilim ve sanat alanlarında Bekir Çobanzade’ye ait eserlerin tanıtımı” dalında Edip Asanov’un Bekir Çobanzade’nin şiirleri için yazdığı besteler 1’inciliğe layık görüldü.

“Kırım Tatar halkının tarihi, etnografyası ve sanatı alanlarında en iyi araştırama” ödülünü Hakan Kırımlı’nın “Türkiye’deki Kırım Tatar ve Nogay Köy Yerleşimleri” çalışması kazandı.

QHAKonu:
[haber]


Güncelleme:
21.04.2013 21:43:34


Yazarın diğer yazıları:
qha


39. sayıdaki diğer haberler


Yazıcı uyumlu sayfa