"Vatan sevgisi imandandır"

Server Abkerimov, akordeonuyla Kırım Tatarlarının trajedisini anlattı


QHA

Kültür / Sanat , 2010-02-01 15:46:07

 

Rusya’nın en iyi akordeonistlerinden olan Kırım Tatarı sanatçı Server Abkerimov, Vologda şehrinde verdiği konserde müzik aracılığıyla kendi halkının başından geçen sürgün ve soykırımı anlattı. 

Cultinfo.ru sitesinde yer alan habere göre, birçok uluslararası yarışmalarda ödül alan, Avrupa’nın birçok ülkesinde tanınan yetenekli müzisyen Rusya’nın Vologda şehrinde verdiği ilk konserde yaptığı icrasıyla gayri resmi “Rusya’nın altın akordeonu” unvanını adeta tasdikledi.
Akordeonist, Vologda müzikseverlerinin beğenisine oryental tarzdaki bestelerini sundu. Kırım Tatar halk dansının ezgilerini taşıyan “Moskova Haytarması”, soykırıma uğrayan atalarının kaderini anlatan “Hatıra” ve vatan Kırım’a yaptığı ziyaret hatıralarını anlattığı “Vatan Motifleri” besteleri Rusya halkı tarafından beğeniyle dinlendi.
Server Abkerimov 23 Haziran 1065 yılında Özbekistan, Taşkent bölgesi Çirçik şehrinde dünyaya geldi. 12 yaşında müzikle uğraşmaya başlayan Abkerimov, Moskova Gnesin Akademisinde müzik eğitimi aldı.
Rusya ve yurtdışında solo halde ve müzik toplulukları ile birlikte birçok konser verdi. Akordeonistin repertuarında klasik, halk ve pop tarzında eserler yer alıyor.

Elmas Kaplan

QHAKonu:
[HABER]


Güncelleme:
09.04.2010 17:39:35


Yazarın diğer yazıları:
QHA


33. sayıdaki diğer haberler


Yazıcı uyumlu sayfa