"Vatan sevgisi imandandır"

Ukrayna’nın aşırı sağcıları bu kez de Kırım Tatarlarını ayrılıkçılıkla suçladı


QHA

Düzenle Sil Siyaset , 2010-04-08 13:36:50

 

Aşırı sağcı Svoboda (Özgürlük) Partisi, Kırım Tatarları ayrılıkçılıkla, AB’yi ise ayrılıkçıları destekleyerek Ukrayna’yı yok etmeye çalışmakla suçladı.
Svoboda’nın basın servisinden verilen bilgilere göre, “Avrupa Birliği, sadece kendisinde değil, aynı zamanda Ukrayna gibi komşularının ayrılıkçı hareketlerini destekleyerek ulusal devletleri yok etmek istiyor” şeklinde açıklama yapan Svoboda, Avrupa Parlamentosu’nun Brüksel’de gerçekleştirdiği ve sürgün edilen Kırım Tatar halkının sorunlarına ayrılan oturumu “Avrupa Parlamentosunun ayrılıkçıları desteklemesi” şeklinde niteledindirdi.
Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) yönetimine de vurgu yapan aşırı sağcı teşkilat, KTMM yönetiminin “kendisini Ukrayna devlet organlarının dışına koyarak kendine göre dış politika yürütmekle” suçladı.
Svoboda, “KTMM, kaydı olmayan bir teşkilat olmasına rağmen bu yılın başında Kırım Tatar halkının temsilcisi olarak Avrupa Birliği Doğu Ortaklık siyasetinin Kırım’daki aracısı olma niyetini dile getirmişti. Kırım Tatarlarının Ukrayna vatandaşları olmaları ise hiçbir şey ifade etmiyor. Kırım Tatar halkı temsilcileri AB Bölgeler Komitesinin Başkanı Luc Van den Brande ile Akmescit’te (Simferopol) gerçekleştirdikleri görüşmede “AB, KTMM’yi Ukrayna hükümeti ile eşit düzeyde milli azınlık sorunlarının çözümündeki bir süjesi olarak algılamalıdır” şeklinde açıklama yapmışlardı. Aynı tutumlarını geçtiğimiz günlerde ABD’nin Kiev Büyükelçisi John F. Tefft’e de sundular” dedi.
Öte yandan Svoboda’nın açıklamasında teşkilatın Kırım Tatarlarından kimin Ukrayna milletvekili olduğunu ve Brüksel’deki konuşmayı kimin gerçekleştirdiğini bilmediği anlaşılıyor. Çünkü Svoboda, “KTMM temsilcisi, NUNS üyesi Ukrayna Milletvekili Refat Çubarov, Avrupa Parlamentosu’ndaki konuşmasında sadece Kırım Tatar halkının Ukrayna’daki sosyal hayatın tüm alanlarında haklarının sistematik olarak çiğnendiğinden bahsetti” şeklinde açıklama yaptı.
Refat Çubarov olarak adlandırdığı KTMM Başkanı Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nu “sistematik olarak yasadışı yollarla kendi kendini zenginleştirme faaliyetleri ve toprak gaspı olaylarından (Hükümetin Kırım Tatar halkının toprak ve mesken sorunu tamamen görmezden gelmesinden dolayı mesken inşaatı için mecburi toprak zaptları kastediliyor)” söz etmemekle eleştiren Svoboda teşkilatı; Kırım Tatarlarına Ukrayna’daki mevcut hali ile “gurur duymasını” teklif etti. Svoboda, “Tüm Avrupa’daki her milli azınlık, böyle bir durumla övünemiyor” dedi.
Aynı zamanda Kırım Tatar halkının Kırım’da “kendilerine ait devlet kurma amacından” rahatsız olan aşırı sağcılar, “Avrupa Birliğinin ulusal ülkeleri parçalamaya yönelik prensipleri, Kırım Tatar ayrılıkçılığının amacına ulaşması için kullandığı esas aracı oluşturuyor. Turuncu milliyetçi demokratlar, Kırım’daki etkilerini arttırmak amacı ile daima yardım ettikleri Kırım Tatarları, Ukrayna’nın bağımsızlığını Batı’ya ve Avrupalı bürokratların ellerine teslim ederek (Turuncuların) en büyük hayallerin gerçekleşmesine engel olabilirler”  dedi.
Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı, Ukrayna milletvekili Mustafa A.Kırımoğlu, 17 Mart’ta Avrupa Parlamentosu’nda konuşma gerçekleştirmiş ve sürgünden dönen Kırım Tatar halkının mücadeleye devam ettiği sorunlara dikkat çekmişti.
Yabancı düşmanlığı ile bilinen Svoboda Teşkilatı, “Kırım” kelimesinin Kırım Tatarca kökenli olmasından dolayı Kırım yarımadasının “Tavriya” olarak adlandırılmasını teklif etmişti.
Ayder Acımambetov – Rıdvan Calilov
QHAKonu:
[HABER]


Güncelleme:
09.04.2010 17:36:00


Yazarın diğer yazıları:
QHA


33. sayıdaki diğer haberler


Yazıcı uyumlu sayfa