"Vatan sevgisi imandandır"

Rusya yanlısı basın yeni iktidarla beraber Kırım Tatarlarını iftira ateşine tuttu


QHA

Basın özeti , 2010-03-10 13:22:06

 

Rusya yanlısı Viktor Yanukoviç’in Ukrayna cumhurbaşkanlığına geçmesinin üzerinden daha bir ay geçmemişken Kırım Tatarlarına karşı düşmanlığa sevk edici, kışkırtıcı ve sözde analitik makaleler kitlesel şekilde basında yer almaya başladı.
“Kırım Hanlığı. Ukrain ve Kırım Tatar milliyetçileri bileşiyor” adlı makale yayınlayan Kiyevskiy Telegraf gazetesi, Kırım’da radikalleşme sürecinin hız kazandığını iddia etti. Gazete, makalesinde “Kırım topraklarının sakallı aşırıcılarla dolup taştığı henüz söylenemez, fakat bu yönde belirli yönelimler aşikârdır. 1994-1996 yıllarında Çeçenistan savaşına aşırıcıların tarafında katılan Adalet adlı hareket mensupları, İslami radikalistlerin ilk temsilcilerini oluşturdular. Adalet teşkilatı hakkında şu anda neredeyse hiçbir şey duyulmuyor, fakat Kırım’da devamlı olarak diğer aşırıcı İslami ideologlar ortaya çıkıyor. Örneğin, dünyanın birçok ülkesinde yasaklanan Hizb-ut Tahrir teşkilatının taraftar sayısı 6000-7000 bine ulaştı” şeklinde ifade etti. Aynı zamanda Kırım Tatarlarını Ruslara karşı koymak için Batı ile işbirliği yaptığını öne süren makale yazarı, Kırım Tatar Milli Meclisi yönetimi ve Kırım Tatar gençlik teşkilatlarını “milliyetçilikle” suçluyor.
Bir diğer provokatif makale de Svobodnaya Pressa (Özgür Basın) adlı Rus internet sitesinde yayınlanan ve ardından Vlasti.net adlı Ukrain sitesine taşınan “Kırım’ın Türk kıyısı” adlı makale oldu. Svobodnaya Pressa’ya demeç veren Ukraya’yı bölücü açıklamaları ile tanınan Rusya yanlısı Kırımlı liderlerden Kırım Parlamentosu Milletvekili Oleg Rodivilov; Türk dünyasının kuruluşu fikrine ve Türkiye’de Yurtdışı Türkler Başkanlığının kurma çalışmalarına değindi. Röportajda Kırım Tatarlarının arasında dindar sayısının artışından endişelerini dile getiren Rodivilov, “şimdilik ılımlı olar görünen İslamistlerin” gittikçe “ılımlılıklarını yitirdiklerini” iddia etti. Şovenist Rodivilov, Türkiye’nin “2020 yılı için Kırım planını” ortaya çıkardığı iddiasında bulundu. Rodivilov’a göre 2020 planı, 2017 yılında Rusya’nın Karadeniz Filosunun Sivastopol’den çekilmesinden hemen sonra Sivastopol’e Türkiye’nin ani müdahale kuvvetlerinin yerleştirilmesini öngörüyor. Şehirlerde arsa bulunamamasından dolayı şehirlerin çevrelerinde oluşturulan Kırım Tatar toplu yerleşim bilimlerine de dil uzatan Oleg Rodivilov, “Kırım topraklarının gasp edildiği bölgelerin bulunduğu yerler çok iyi seçilmiş. Akmescit (Simferopol) ve Kırım’ın diğer şehirleri etrafında kalın çemberler oluşturuldu. Stratejik tesisler, karayolları ve su barajları Kırım Tatarları tarafından abluka altına alınmış durumda. Bazı vakıflar Kırım Tatarlarının yerleşim birimlerinde kuyular kazıyor. Türkler, suyun değerini iyi bilirler. Su, Kırım için hayattır. Örneğin Sivastopol, su olmadan bir hafta bile dayanamaz. İstanbul’dan gelen kiracılar, Sivastopol’ün su şebekesi ve karayollarını neredeyse bedavaya tamir etmeye ve yatırım yapmaya hazır. Onlar, Kırım’ın doğusunda su dağıtım sistemini kontrol altına aldılar” dedi.
Segodnia.ru sitesi de Türkiye’nin Kırım’ın gelişindeki rolünü “Türkler sessizce Kırım’ı işgal ediyor” adlı makalesinde yayınladı.
Kırım Tatarlarına kin kusan bir diğer gazete de Yedinaya Rus (Tek Rusya) oldu. Gazete “Kırım Tatarları, batı demokrasisinin koç başıdır” adlı makalesinde Kırım Tatarlarının Ruslarla birlikte yaşadıkları dönem ile ilgili tarihi bilgileri “Rusların son derece saldırgan ve şoven” oldukları yönde çaptırdıklarını iddia etti. Gazete aynı zamanda Kırım Tatar Halkını Temsil Edilmeyen Milletler ve Halklar Organizasyonu’nda temsil eden Abduraman Egiz’i “Ukrain ve Kırım Tatar milliyetçiliğini Rus ve şovenizmden uzak Ukrain ve Kırım Tatarlarına karşıtı tek bir cephede birleştirmeye çalışmakla” suçladı.
Diğer yandan Kırım’daki toprak sorununu ele alan bir diğer site novoross.info, konut inşaatı için arsa başvurusu sırasında vatandaşlardan özel arsanın sahibi olmadığına dair belgeyi ibraz etme mecburiyetini kaldıran Kırım Bakanlar Kurulunu “Kırım Tatar topak işgalcileri tarafına” geçmekle suçladı. Novoross.info sitesi aynı zamanda “Tavriya Birliği, Vatan Kanatları’nı kesti. Kırım’ın etnik özelleştirilmesi kabul edilemez” adlı makalesinde Rusya yanlısı “Tavriya Birliği” Sivil Toplum Teşkilatının, Akmescit Havalimanına Amethan Sultan adının yerine havaalanına Kırım’ın Rusya İmparatorluğu’na ilhakında önemli bir yer tutan Mareşal Grigori Potemkin isminin verilmesi teklifine değindi. Site makalesinde “Her kese, özellikle Kırım Tatarlarına, Kırım Hanlığının olarak sadece 32 yıl boyunca 1443-1475 yılları içerisinde bağımsız olduğunu hatırlamak isterdik. Kırım Hanlığı, 18.yüzyılın ortasına kadar Osmanlı İmparatorluğu’nun bir uzantısından başka bir şey değildi. Mareşal Grigori Potemkin ise hem etnik Ruslar hem etnik Kırım Tatarları için yüksek ahlaklı bir kurtarıcı ve kurucudur” şeklinde yazdı.
Ayder Acımambetov - Rıdvan Calilov
QHA

 Konu:
[HABER]


Güncelleme:
09.04.2010 17:33:01


Yazarın diğer yazıları:
QHA


33. sayıdaki diğer haberler


Yazıcı uyumlu sayfa