"Vatan sevgisi imandandır"

Özbekistan’da yaşayan Kırım Tatarları kendi imkanlarıyla anavatana dönmeye çalışıyor


QHA

Toplum , 2010-01-19 09:40:52

 

Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ülkeleri arasında en büyük diasporayı oluşturan Özbekistan’da yaşayan Kırım Tatarları hiç kimseden yardım beklemeden kendi imkanlarıyla Kırım’a geri dönmeye çalışıyor. 
Özbekistan’ın Başkenti Taşkent’te faaliyet gösteren “Avdet” Kırım Tatar Kültür Merkezi Başkanı Nusret Cemilev’in QHA muhabirine yaptığı açıklamada Özbekistan’da Kırım Tatarlarına demokratik şeklinde davranıldığını kaydetti. Cemilev, 19- 22 Mayıs 2009 tarihleri arasında Kırım’ın Başkenti Akmescit’te (Simferopol) yapılan Dünya Kırım Tatar Kongresinden sonra Özbekistan’da Kırım Tatarlarına daha çok dikkat edilmeye başlandığını, ancak halkın anavatan Kırım’a dönmesi için maddi kaynak ayrılmadığını belirtti. Cemilev, “Dünya Kırım Tatar Kongresinden sonra Özbekisatan’da bizi daha çok görmeye başladılar. Maalesef, halkın anavatanına geri dönmesi için para ayrılmıyor, ancak halk yardım istemiyor ve anavatanına kendi imkanlarıyla dönmeye çalışıyor” dedi.
Taşkent “Avdet” Kırım Tatar Kültür Merkezinin verilerine göre 1997 yılı itibarıyla Özbekistan’da yaklaşık 100 bin Kırım Tatarı yaşıyordu. Bunların %73’ü anavatanı Kırım’a geri dönmeyi planlıyor.
Niyara Nurmambetova- Osman Bayramaliyev

QHAKonu:
[-]


Güncelleme:
09.04.2010 17:31:33


Yazarın diğer yazıları:
QHA


33. sayıdaki diğer haberler


Yazıcı uyumlu sayfa