"Vatan sevgisi imandandır"

Litvin: Kırım Tatar dilinin statüsü Kırım’da çözülmeli


QHA-QIRIM HABER AJANSI

 

 

 

Resmi ziyaretle Kırım’da bulunan Ukrayna Parlamentosu (Verhovna Rada) Başkanı Vladimir Litvin, 11 Mart’ta Simferopol’de (Akmescit) düzenlediği basın toplantısında Kırım Tatar dili statüsü ve milliyetten dolayı sürgün edilen vatandaşların haklarının iade edilmesi kanununun kabul edilmesi sorunlarının sakin bir şekilde Kırım'da çözülmesi gerektiğini söyledi.
Bunun yanı sıra Litvin, Kırım tatar diline Ukrayna’nın resmi dili statüsünün verilmesi konusunun Ukrayna düzeyine taşıyıp bu konuda kararın Ukrayna Parlamentosunda kabul edilmemesi gerektiğini kaydetti.
Ukrayna Parlamentosu Başkanı, Kırım Tatar dilinin statüsü konusunun Kırım’da ve Kırım halkı tarafından çözülmesi gerektiğini vurguladı. Litvin, konu ile ilgili yaptığı açıklamada “Bu sorunun Kırım’da çözülmesi gerekir. Konu sakin ve ölçülü yaklaşım ister. Kararların güç kullanımı sonucunda alınmaması için bu konunun insanlara danışılması lazım. Sorunun kuvvet kullanma yolu ile çözülmesi çatışmaya yol açar” dedi.
Litvin, “Milliyetten dolayı sürgün edilen vatandaşların haklarının iade edilmesi” kanununun kabul edilmesinin de sakin ve akıllıca yaklaşım gerektirdiğini kaydetti.
Ukrayna Verhovna Radası Başkanı, sürgün edilen vatandaşların haklarının iadesini öngören kanunu desteklemeye hazır olduğunu belirtti. Parlamento Başkanı, 2004’te kabul edilen ancak daha sonra dönemin Ukrayna Cumhurbaşkanı Leonid Kuçma tarafından veto edilen kanunun kendi çabaları sonucunda oylamaya sunulduğunu bildirdi. Litvin, bugün bu kanuna geri dönülmesi gerektiğini öne sürdü.

Elvida İslamova- Osman BayramaliyevKonu:
[haber]


Güncelleme:
14.04.2009 12:04:13


Yazarın diğer yazıları:
QHA-QIRIM HABER AJANSI


31. sayıdaki diğer haberler


Yazıcı uyumlu sayfa