"Vatan sevgisi imandandır"

Kırım’ın özerk statüsü asla kaldırılmayacak


QHA-QIRIM HABER AJANSI

 

 

 

Ukrayna Parlamentosu Başkanı Vladimir Litvin, 11 Mart’ta Simferopol’de (Akmescit) düzenlediği basın toplantısında Kırım Özerk Cumhuriyetinin statüsünün asla değişmeyeceğini söyledi.

Litvin, Ukrayna’da özerk cumhuriyetinin olması devletin üniter bir devlet olmadığını gösterdiğini, bunun da ülkenin iç siyaset programları gerçekleştirilirken özerklik özelliklerinin hesaba alınmasını öngörüldüğünü kaydetti.

Litvin, Kırım’ın özerkliğinin kaldırılması yönünde her hangi açıklamaların kabul edilmez olduğunu vurguladı. Ukrayna Parlamentosu Başkanı, konu ile ilgili yaptığı açıklamada “Kırım özerkliği var ve kalmaya devam edecektir” dedi.

Bunun yanı sıra Vladimir Litvin, Kırım Özerk Cumhuriyetine daha çok yetki verilmesi gerektiğini kaydetti.

Sevastopol’ün (Akyar) statüsü konusuna değinen Litvin “Sevastopol’ün statüsünün belirlenmesi lazım. Sevastopol halkının Belediye Başkanı olarak yanlış adam seçecek diye korkmamak lazım. Bu yaklaşımla halkı değiştirip politikacılara uygun halka sahip olmak lazım” dedi.

Litvin, Akyar’ın statüsü ile ilgili karar alınırken Ukrayna Deniz Kuvvetleri ve Rusya Karadeniz Filosunun konuşlandırıldığı bu şehrin özelliklerinin hesaba alınması ve şehirde çalışan sorumlu iktidar sisteminin kurulması gerektiğini vurguladı.

Şu anda Kırım Parlamentosunda Akyar’ın statüsü kanun tasarısının görüşüldüğünü belirtmek lazım. Bu kanun tasarısı Akyar Belediye Başkanının şu anda olduğu gibi atama ile değil, halk tarafından seçilmesini öngörüyor.

Elvida İslamova- Bayram Baybeke  


Konu:
[haber]


Güncelleme:
14.04.2009 11:52:18


Yazarın diğer yazıları:
QHA-QIRIM HABER AJANSI


31. sayıdaki diğer haberler


Yazıcı uyumlu sayfa