"Vatan sevgisi imandandır"

Smedlyayev: Toprakların boşaltılması özel şirketlerin yaptığı toprak zaptından başlasın


QHA-QIRIM HABER AJANSI

 

 

 

Akmescit’te 25 Şubat 2009 tarihinde yapılan yuvarlak masa toplantısı sırasında Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Sekreterliği Başkanı Zair Smedlyayev mahkeme kararı gereğince toprakların boşaltılmasını büyük toprakları zapt eden özel şirketlerden başlanılması gerektiğini söyledi.
Zair Smedlyayev, Kırım’da özel şirketler tarafından yapılan birçok “samozahvatın”(zapt edilen toprak) bulunduğunu belirterek, bu arsalar önce çevriliyor, sonra bu topraklar üzerinde şirketler tarafından inşaatların başlatıldığını, son olarak ise bu toprakların işlemlerine başlandığını belirtti. Dahası Smedlyayev, Kırım Tatarları tarafından samozahvatlar üzerinde yapılan konutların yıkımının toprakla yapılan büyük oyunlardan kamuoyunun dikkatini başka yöne çekmek için yapıldığını ileri sürdü.
KTMM Sekreterliği Başkanı, Kırım Tatarlarının samozahvatlar üzerinde inşaat ettiği konutların yıkımı başladığı takdirde, Kırım’da istikrarsızlık meydana gelecek. Bu kargaşa ise arsaların işlemini yapamayanlara işlemlerini tamamlama imkanı sağlayacak. Çatışma ortamı yaratarak herkesin dikkatini kargaşaya çekerek zaptedilen toprakları yasallaştırmak onlar için en kolay şeydir” dedi.
Bunun yanısıra Zair Smedlyayev, samozahvatların ancak Kırım Tatar halkının sorununun çözülmesinden sonra sona ereceğini belirtti ve yetkililerin toprakla ilgili yaptığı yasadışı hareketlerini, Kırım Tatarlarının toprak zaptını yapmaya zorladığını söyledi. Smedlyayev toprak dağıtımı yapan yetkililerin sürgünden dönen vatandaşlardan yasalarla öngörülmeyen belgeleri talep ettiğini ifade etti. Yuvarlak masa toplantısına katılan “Koydeşler” sivil toplum kuruluşu Başkanı İbrahim Voyennıy ise yetkililerin talep ettiği belgelerin toprak meselesinin çözümünü garantilemediğini söyledi. Voyennıy, “Bugün itibariyle Kırım’ın Güney bölgeleri yerel yönetim organlarında Kırım Tatarlarından gelen birçok toprak talebi başvurusu bulunuyor ve bunların hiçbiri de incelenmiyor” dedi.

Dilara Tabakova-Esma KasarKonu:
[haber]


Güncelleme:
14.04.2009 12:04:44


Yazarın diğer yazıları:
QHA-QIRIM HABER AJANSI


31. sayıdaki diğer haberler


Yazıcı uyumlu sayfa