"Vatan sevgisi imandandır"

Romanya’da öğretmenlere Kırım Tatar dili kursları veriliyor


QHA-QIRIM HABER AJANSI

 

 

 

Kırım Mühendis ve Pedagoji Üniversitesi (KMPÜ) Kırım Tatar ve Türk Filolojisi Fakültesi Dekanı, doçent Enise Abibullayeva, QHA’ya yaptığı açıklamada fakültenin öğretmenler grubunun Tatar dili öğretmenlerine Kırım Tatar dili kursları vermek üzere Romanya’ya gittiğini bildirdi.

Abibullayeva, öğretmenlerin KMPÜ ile Köstence Ovidius Romanya Devlet Üniversitesi Eylül 2008’de imzalanan işbirliği anlaşması kapsamında ve Karadeniz Ülkeleri Üniversiteler İşbirliği (Black Sea University Network – BSUN) Uluslararası teşkilatın himayesinde Romanya’ya gittiğini kaydetti.

23- 28 Şubat tarihleri arasında yapılan kurslar, Romanya’daki en büyük Kırım Tatar diasporanın kaldığı Dobruca Kırım Tatar öğretmenleri ve aktivistlerine verilecek. Kurslara katılan 25 kişilik gruba dil bilimcisi prof., dr. Enver Mamut, dil bilimcisi prof., dr. Nedret Mamut, şair Gener Akmolla, “Karadeniz” gazetesi editörü Nihat Osman ve Ovidius Üniversitesi Rektör Yardımcısı Tasin Cemil girdi.

Abibullayeva, kurslarda Kırım Tatar grameri, Kırım Tatar dilinin tarihi, Kırım Tatarlarının edebiyat dili oluşmasının tarihi ve Kırım Tatar milli alfabesinin özelliklerinin anlatıldığını kaydetti.

Kurslar, Karadeniz Üniversiteler Birliği Sekreteri Eden Mamut, Romanya Demokrat Türk Müslüman Birliği Başkanı Amet Varol ve KMPÜ Rektörü Fevzi Yakubov’un desteği ile organize edildi.

Ediye Çaruhova- İlyas Ali   


Konu:
[haber]


Güncelleme:
14.04.2009 11:50:08


Yazarın diğer yazıları:
QHA-QIRIM HABER AJANSI


31. sayıdaki diğer haberler


Yazıcı uyumlu sayfa