"Vatan sevgisi imandandır"

Kırım Tatar Milli aktivistleri Mustafa Hairov’u hastanede ziyaret etti


QHA-QIRIM HABER AJANSI

 

 

 

Kırım Tatar Milli Hareketinin unutulmaz aktivistleri, 21 ile 22 Şubat arasında evine yapılan polis saldırısı sonucunda eli kopan Mustafa Hairovu, tedavi gördüğü Hastanesinde ziyaret ettiler.

Zampira Asanova, Veciye Kaşka, Dilara Bariyeva ve Kırım Tatar Milli Hareketinin unutulmaz aktivistleri ile “Arkadaş” Kırım Tatar İnsan Hakları Savunucusu Teşkilatı üyeleri Ayder ve Milara Settarov’lar, 21 ile 22 Şubat arasında evine yapılan polis saldırısı sonucunda eli kopan Mustafa Hairovu, tedavi gördüğü Simferopol (Akmescit) Lugovaya Hastanesinde ziyaret ettiler.

Zampira Asanova, “Saraylı Hıyat’ta bulunan (Simferopol (Akmescit) bölgesindeki kasaba) Hairov ailesinin evinde meydana gelen trajedinin hiç kimseyi ilgisiz bırakmadı. Mustafa Hairov ailesinin geçimini sağlayan, cesur bir adam” dedi.

Mustafa Hairov’un ziyaretine gelenler, Kırım Özerk Cumhuriyeti Savcılığı sorgu polisinin aynı gün saat 15.00 ile 17.00 arasında saldırı mağdurunun ifadelerini aldığından dolayı Mustafa Hairov’un odasına giremedi.
Mustafa Hairov’un avukatı Safiye Şabanova, sorgu polisinin Mustafa Hairov’a saldırının nasıl yapıldığı, Hairov’un saldırı sırasında nerede olduğu gibi sorular sorduğunu bildirdi. Şabanova, konu ile ilgili yaptığı açıklamada “Hairov, her şey hatırladığı için eşdeğer cevaplar verdi” dedi.

Bununla birlikte Şabanova, 25 Şubat tarihinde Akmescit Bölge Savcılığının daha önce sorguladığı Hairov davasını Kırım Özerk Cumhuriyeti Savcılığına devrettiğini, bundan dolayı Hairov’a gelen sorgu polisinin Kırım Savcılığı sorgu polisi Nikolay Gordiyenko olduğunu söyledi.

Şabanova, Ukrayna polisi “Berkut” Özel Tim mağduru Mustafa Hairov’un durumunun şu anda istikrarlı olduğunu ancak baş ağrısından şikayet ettiğini söyledi. Bunun yanı sıra Hairov, sis bombasının patlaması sonucunda sağ kulağındaki kulak perdelerinden birinin zarar gördüğünü söyledi.

Mustafa Hairov’un kız kardeşi Zekiye Useinova, bugün Hairov’un iç kanama belirtilerinin olduğunu kaydetti. En trajik olan, elektrikçi olan Mustafa Hairov’un elsiz nasıl çalışacağını merak etmesidir.

Mustafa Hairov’un yanında hastanede kız kardeşi Zekiye Useinova ve abisi İzzet Hairov bulunuyor. Zekiye Useinova, “Ben sabahtan akşama kadar ağabeymin yanındayım, ailemizin genç üyeleri ise Akmescit Semaşko Merkez Cumhuriyet Hastanesi Nöroşirurji bölümünde tedavi gören Eyvaz Hairov’un yanındadır” dedi.

Elvida İslamova- Bayram BaybekeKonu:
[haber]


Güncelleme:
14.04.2009 11:49:04


Yazarın diğer yazıları:
QHA-QIRIM HABER AJANSI


31. sayıdaki diğer haberler


Yazıcı uyumlu sayfa