"Vatan sevgisi imandandır"

Avrupa ülkeleri büyükelçileri Kırım’daki durumu inceliyor


QHA-QIRIM HABER AJANSI

 

 

 

BM KKEP basın servisinden alınan bilgilere göre, İngiltere, Hollanda, Çek Cumhuriyeti, İsveç ve Finlandiya Büyükelçileri ve Avrupa Komisyonu Ukrayna heyeti Başkanı Jose Manuel Pinto Teixeira, Akmescit’te 26 Şubat günü Kırım’daki durumu ve Kırım’ın sosyo-ekonomik gelişmesi için yapılan uluslararası yardımların sonuçlarını görüşmek üzere Birleşmiş Milletler Kırım Kalkınma ve Entegrasyon temsilcileri (BM KKEP) ile görüştü.

Heyetin 3 günlük Kırım ziyareti BM KKEP ofisinde yapılan brifingle başladı. BM KKEP koordinatörü Adeline Gone heyete BM Kalkınma Programının 14 yıldan beri Kırım’da yaptığı çalışmalar, Kırım’daki sosyo-ekonomik, siyasi durum ve sorunlar hakkında bilgi verdi. Görüşme sonrası Adeline Gone, “ Avrupa ülkelerinin büyükelçilerine sadece BM Kalkınma Programının Kırım yönetimi ve uluslararası donör kuruluşlarla yaptığı ortak çalışmalar hakkında değil, geleceğe dair stratejilerimiz ve 2013 yılında BM KKEP’nin sona ermesi ve görevinin Bölge Kalkınma Ajansına devredilmesi hakkında bilgilerin verilmesi çok önemliydi. BM Kalkınma Programı himayesi altında faaliyet gösterecek böyle bir ajansın kurulması için Avrupa Birliği temsilcilerin desteğini aldık” dedi.

Heyet bugün, Avrupa Komisyonunun Kırım yönetimi ile yapacağı işbirliğinin daha detaylı olarak görüşülmesi ve Bölge Kalkınma Ajansının kurulması konularının incelenmesi için Kırım Verhovna Radası Başkanı Anatoliy Gritsenko ve Kırım Bakanlar Kurulu Başkanı Viktor Plakida ile görüşecek.

Cumartesi günü (28 Şubat), büyükelçiler BM Ukrayna Kalkınma Programı tarafından uygulanan içme suyu sağlama tesisinin onarımının yapıldığı Qurman (Krasnogvardeysk) bölgesi Zvyozdnoye köyünü ziyaret edecek.

Esma KasarKonu:
[haber]


Güncelleme:
14.04.2009 11:47:40


Yazarın diğer yazıları:
QHA-QIRIM HABER AJANSI


31. sayıdaki diğer haberler


Yazıcı uyumlu sayfa