"Vatan sevgisi imandandır"

Rusya yanlısı güçler, Simferopol’de Rusların Ukrainlere çevirilmesine karşı miting yaptı


QHA-QIRIM HABER AJANSI

 

 

 

Rusya yanlısı teşkilat Kırım geneli seçim öncesi “Sergey Şuvaynikov Rus Cephesi” aktivistleri, bugün (19 Şubat), Simferopol’de (Akmescit) bulunan Rusya Federasyonunun Kırım Başkonsolosluğu binası önünde Kırım’ın Rusya’dan çıkarılıp Ukrayna’ya bağlanmasını öngören SSCB Parlemntosu Divan Kurulunun 55. yıldönümü dolayısıyla miting yaptı.

Miting katılımcıları ellerindeki “Sergey Şuvaynikov Rus Cephesi”nin pankartları ile “Rusya, biz seninle birlikteyiz”, “NATO’ya Hayır, Rusya’ya Evet”, “Rusya Kırım’daki Rusları unuttu”, “Ukrayna’daki Ruslara Rus halkı statüsü verilsin”, “Kırım’daki Ruslar hiçbir zaman anneleri olan Rusya’dan vazgeçmez”, “Rusya, Ukrayna’daki Rusların haklarını koru” ve “19 Şubat 1954- Kırım’daki Ruslar için kara gündür” yazılı pankartlarla Kırım’ın Ukrayna’ya bağlanmasını öngören karara karşı çıktı.
“Rus Cephesi” lideri Sergey Şuvaynikov, mitingde yaptığı konuşmada “Komünist iktidarının devri farklı halkların tarihinde bir çok kara gün bıraktı. Kırım’ın Rusya’dan çıkarılıp Ukrayna’ya bağlanmasını öngören SSCB Parlamentosu Divan Kurulu kararının alındığı 19 Şubat 1954 tarihi Rus halkının tarihinde ve genel olarak Rusya’nın tarihinde böyle bir kara gündür” dedi.
Şuvaynikov, bu kararın kanundışı olduğunu kaydederken, Ukrayna’daki Rusların haklarının korunmasını garanti eden Ukrayna Anayasası maddelerinin yerine getirilmediği,ni kaydetti.

Mitingde Kırım’da ve Sevastopol’de (Akyar) faaliyet gösteren Rus vatansever ve Rus milliyetçi teşkilatların Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Dmitriy Medvedev’e yazdığı mektubu okudu. Mektupta şöyle deniliyor: “Bizi, Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanlığı çalışanlarının bize verdiği “Rusya’nın yurttaşları” statüsü tatmin etmiyor. Kırım’daki Ruslar için Rusya, Beyaz Rusya ve Ukrayna- büyük bir ülkedir. Biz, annemiz olan Rusya’nın bizi Rus halkı olarak kabul etmek istemediğinden dolayı üzgünüz”.

Elvida İslamova- Osman Bayramaliyev   Konu:
[haber]


Güncelleme:
14.04.2009 11:45:31


Yazarın diğer yazıları:
QHA-QIRIM HABER AJANSI


31. sayıdaki diğer haberler


Yazıcı uyumlu sayfa