"Vatan sevgisi imandandır"

Kırım Verhovna Radası, Kırım’da ABD temsilciliğinin açılmasına karşı çıktı


QHA-QIRIM HABER AJANSI

 

 

 

Kırım Özerk Cumhuriyeti Verhovna Radası, 18 Şubat’ta yapılan Verhovna Rada 7. genel kurul toplantısında, Kırım’da ABD’nin temsilciliğinin açılması ile ilgili Kırım Verhovna Radasının Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yuşçenko, Ukrayna Başbakanı Yuliya Timoşenko ve Ukrayna Verhovna Radası Başkanı Vladimir Litvin’e başvuru kabul edildi.

Kırım Özerk Cumhuriyeti Verhovna Radasının Kırım’da ABD temsilciliğinin açılması görüşünü yansıttığı kaydedilen başvuruda, Kırım’da ABD temsilciliğinin açılması hakkında kararın Ukrayna Dışişleri Bakanlığı tarafından Ukrayna’nın Kırım’a sağlaması gereken Kırım’ın statüsü ve yetkileri ile ilgili devlet garantisi göz önüne alınması beyan edildiğinden dolayı Kırım halkı tarafından provokasyon olarak değerlendirildiği kaydediliyor.

Başvuruda, Kırım halkının çoğunun Kırım’da ABD temsilciliğinin açılması kararının Ukrayna’da ve Kırım’da siyasi istikrarın bozulmasına ve Kırım’ın önemli jeopolitik bölgesi olduğu için ve “ABD’nin amaçlarının belli” olduğundan dolayı kararın stratejik olarak önemli olan Ukrayna ile Rusya arasındaki ilişkilerin ilerde de kötüleşmesine yönelik olduğu belirtiliyor.
Başvuruda “Kırım Özerk Cumhuriyeti Verhovna Radası, Kırım halkının çoğunun menfaatlerinden yola çıkarak Simferopol’de (Akmescit) ABD temsilciliğinin açılması için hiçbir neden görmemektedir” deniliyor.
Başvuru, toplantıya katılan toplam 87 milletvekillinin 74 milletvekili tarafından desteklenip kabul edildi. Kurultay- Ruh parti grubu temsilcisi Kırım milletvekili Leonid Pilunskiy, dünya siyasetinde büyük etkiye sahip ülke ile diplomatik ilişkilerin kurulmasının Kırım milletvekillerini rahat uyutmamamın nedenini anlamadığını kaydetti. Pilunskiy, “Rus çizmesi Ukrayna topraklarını basabilirken, niye başka biri Ukrayna ile normal diplomatik görüşmeler yapamıyor” diye kabul edilen başvuruya tepki gösterdi.
    
Saide Acımambetova- Bayram Baybeke Konu:
[haber]


Güncelleme:
14.04.2009 11:44:22


Yazarın diğer yazıları:
QHA-QIRIM HABER AJANSI


31. sayıdaki diğer haberler


Yazıcı uyumlu sayfa