"Vatan sevgisi imandandır"

Dünya Kırım Tatar Kongresinin yapılacağı tarihler belli oldu


QHA-QIRIM HABER AJANSI

 

Toplum , 2009-02-05 15:04:00

 

Bugün (5 Şubat) Simferopol (Akmescit) Jıdkova, 40 adresinde bulunan Kırım Tatar Milli Meclisi toplantı salonunda yapılan Dünya Kırım Tatar Kongresinin hazırlık ve yapılmasından sorumlu komitesinin toplantısında 2008 yılında yapılması gündeme gelen Dünya Kırım Tatar Kongresinin yapılacağı yer ve tarihler belli oldu.

Komitenin aldığı karara göre, Kırım Tatar Dünya Kongresi 20 ile 23 Mayıs tarihleri arasında Kırım’da yapılacak.
Alınan karara göre, kongrenin açılış töreni Bahçesaray Hansaray'da, kongre toplantıları Akmescit’te, seksiyon toplantıları ise Belogorsk (Karasupazar), Canköy, Yevpatoraiya (Kezlev), Sudak ve Akmescit şehirlerinde yapılacak.

Bunun yanı sıra kongreye, Kırım’da ve Kırım dışında bulunan her Kırım Tatar Sivil Toplum ve siyasi teşkilatlarından kongre gündemindeki konularda teşkilat adına karar verme yetkisi bulunan 3’er vekil gönderebilecek. Kongreye yetkili olarak gönderilen her delegenin yetkisi, bu yetkiyi veren teşkilatların belirlediği şartlara uygun olarak düzenlenen teşkilat kararıyla teyit edilmesi gerekir.
Dünya Kırım Tatar Kongresi Organizasyon Komitesi kendi takdirine göre Kongreye davet edilecek fahri misafir listesini kabul etme hakkına sahiptir. Fahri misafir olarak kongreye katılacak delegelerin kongrede oy kullanma hakkı olmayacak.
Dünya Kırım Tatar Kongresi delegelerinin çalışmaları için sağlanacak masraflar, yol masrafları ve kongre sırasında Kırım’da konaklama masrafları dahil olmak üzere, delegeleri kongreye gönderen teşkilatlar tarafından karşılanacak.

Bugün Kırım’da 53,  Kırım dışında 71 olmak üzere bütün dünyada toplam 124 Kırım Tatar sivil toplum ve siyasi teşkilatlarının faaliyet gösterdiğini, bundan dolayı kongrede oy kullanma hakkı bulunan toplam 312 delegenin kongreye katılacağı beklendiğini belirtmek lazım.

Osman Bayramaliyev  Konu:
[-]


Güncelleme:
10.02.2009 14:31:28


Yazarın diğer yazıları:
QHA-QIRIM HABER AJANSI


30. sayıdaki diğer haberler


Yazıcı uyumlu sayfa