"Vatan sevgisi imandandır"

Kırım Tatar diasporası Ukrayna’yı kınadı


QHA-QIRIM HABER AJANSI

 

 

Akmescit’teki Balaklavskaya sokağında bulunan toprak zaptı eylemleri sorununa ABD’de yaşayan Kırım Tatarları kayıtsız kalmadı. Amerika’daki Kırım Tatarları Araştırma ve Bilgi Merkezi’nin (Crimean Tatar Research and Information Center) Ukrayna’nın ABD Büyükelçiliğine Kırım’daki toprak sorunu ile ilgili bildiri gönderdi.
Bildiriyi imzalayan Amerika’daki Kırım Tatarları Araştırma ve Bilgi Merkezi Başkanı Mübeyyin Batu Altan, gönderdiği mektupta, “ Amerika’daki Kırım Tatar diasporası, Kırım’da halkımızın verdiği mücadeleyi destekliyor” deniliyor.
QHA, ABD’deki Kırım Tatar diasporasının, Akmescit’teki Balaklavskaya sokağında bulunan samozahvatların etrafında oluşan durumla ilgili gönderdiği bildiriyi sunuyor:
Akmescit (Simferopol) Balaklavskaya sokağındaki Kırım Tatar kasabasının etrafında oluşan durum korkunç ve tehlikelidir!
Kırım Tatarları, emniyet güçleri tarafından Yeni Kırım kasabasına yapılacak saldırı bekleyişi içerisinde bulunuyor.
Nadir Bekirov ve Kırım Tatarca yayımlanan “Kırım” gazetesinin haberine göre, Yeni Kırım kasabasında Kırım Tatarlarına saldırmak için yerel emniyet güçlerine destek olarak Gurzuf ve Nikolayev bölgesinden ek polis birlikleri de gönderildi. Hazırlanan operasyon hakkında hastanelere bilgi verildi.
Kırım’dan gelen endişe dolu haberler, durumun ciddiyetinin kanıtlıyor ve soydaşlarını desteklemek için olay yerine gelen binlerce Kırım Tatarının olduğunu bildiriyor. Kan dökülme olasılığı çok yüksek ve tüm dünyadaki Kırım Tatarları sorunun barış yoluyla çözüleceğini umuyor, bunun için dua ediyor.
Ukrayna büyükelçilik ve konsolosluklarına, soydaşlarımıza karşı yapılan ayrımcılık nedeniyle  protesto etmeye hazır olmalı ve telefon, mektup yoluyla, Ukrayna diplomatik temsilcilikleri önünde gösteri düzenleyerek öfkemizi bildirmeliyiz!
Ukrayna’da Kırım Tatarlara karşı yapılan ayrımcılığı protesto ediyoruz! Kendini Kırım Tatarlarının hakkını korumaya adayan büyük Ukraynalı general Pyotr Grigorenko’nun çabaları boşa mı çıktı? Barış yoluyla halkımıza tek vatanları Kırım’da  yerleşme imkanı verin!
Mübeyyin Batu Altan
Kırım Tatar Araştırma ve Bilgi Merkezi
North Bethesda, MarylandKonu:
[haber]


Güncelleme:
10.02.2009 14:28:48


Yazarın diğer yazıları:
QHA-QIRIM HABER AJANSI


30. sayıdaki diğer haberler


Yazıcı uyumlu sayfa