"Vatan sevgisi imandandır"

Ali Hamzin: "Kongreye Türkiye'den birisi başkanlık etmeli"


qha


BAHÇESARAY (QHA) - Kırım Tatar Milli Meclisi üyesi, 1. Dünya Kırım Tatar Kongresi Koordinasyon Kurulu üyesi Ali Hamzin, Dünya Kırım Tatar Kongresi’nin Türkiye diasporası liderlerinden birinin başkanlığında yapılması gerektiğini söyledi.

Ali Hamzin, Kırım Tatar Milli Meclisi üyesi Riza Şevkiyev’in Kırım Tatar Kongresi ile ilgili açıklamasına ilişkin olarak QHA’ya yaptığı yorumda, “Dünya Kırım Tatar Kongresi diasporamızı, arasında yeni ve genç liderleri geliştirmesi gerekiyor. 2. Dünya Kırım Tatar Kongresi Başkanlığına Türkiye diasporası liderlerinden birinin seçilmesi stratejik olarak doğru olacağından eminim. Gelecekte bizi yeni sınavlar ve Kırım’daki halkımızın ve diasporamızın faaliyetlerinin koordinasyonunu gerektiren milli haklarımız için mücadele yılları bekliyor” diye konuştu.

Daha önce Kırım Tatar Milli Meclisi Riza Şevkiyev, QHA’ya yaptığı açıklamada, “tüm dünyaya yayılan halkın halk olmaktan çıktığı” fikrini paylaşmıştı.

Ali Hamzin, “Genel olarak Riza Şevkiyev’in görüşünü paylaşıyorum. Bir yapı olarak Birinci Dünya Kırım Tatar Kongresi’nin tüm dünyaya yayılan diasporamızın geliştirilmesi için kurulduğunu hatırlatmak ve kaydetmek istiyorum. Ortak milli sorunlarımızı çözmek için diasporamızı seferber etmek ve yapısal ve sistematik gelişiminde faaliyetlerinin koordinasyonu Kongrenin esas amacıydı” dedi.

O zaman Kongre’nin Başkanlığına en büyük, etkili ve önemli Türkiye diasporasından aday gösterilmesi planlanıyordu. Kırım Tatarlarının halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, ilgili konuda birkaç kez açıklama yapmıştı.

İlgili yönde birçok çalışmanın yapıldığını ifade eden Ali Hamzin, son anda Türkiye diasporasının, belirli gerekçeleri neden göstererek aday göstermekten vazgeçtiğini söyleyerek söz konusu durumda Refat Çubarov’un adaylığının durumsal, mecburi olduğunu, Çubarov’un daha fazla KTMM Başkanlığı’na seçilmek istediğini belirtti. 

1. Dünya Kırım Tatar Kongresi’nin görevini yerine getirmediğini ve kendisinin de bundan sorumlu olduğunu kaydeden Hamzin, “Bu ortak suçumuz… Her halde, suç payımı hissediyorum” dedi.

Kogre’de Türkiye temsilcisinin Başkanlık etmesi gerektiği kanaatinde olduğunu söyleyen Hamzin, “Refat Çubarov zaten çok sayıda görevle (Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı, Ukrayna Cumhurbaşkanı’na Bağlı Kırım Tatar Halkı Temsilcileri Kurulu Başkanı, Ukrayna Milletvekili, Ukrayna yönetiminin oluşturduğu bir dizi resmi komisyonların üyesi) yükümlü. Bununla birlikte diasporamızın oluşum ve gelişmesinden samimi şekilde kaygı duyduğundan ve Kırım Tatar Milli Meclisi’nin kabul edilen lideri olarak söz konusu görevi, gelişmesinin faydası için Türkiye diasporası temsilcisine devreder." dedi.


QHAKonu:
[-]


Güncelleme:
14.07.2015 16:07:02


Yazarın diğer yazıları:
qha


47. sayıdaki diğer haberler


Yazıcı uyumlu sayfa