"Vatan sevgisi imandandır"

Kalkay: “Dünya Kırım Tatar Kongresine tarihi bir görev düşmektedir”


qha-Asya Atila


Kalkay: “Dünya Kırım Tatar Kongresi; Kırım Tatarlarının duruşunu ve tavrını gösterecek birliğinin, gücünün, meşruiyetinin ve temsilinin en güçlü yansıması olacaktır.”

ANKARA (QHA) - Kırım Derneği Genel Başkanı Tuncer Kalkay, Kırım Tatarlarının tarihlerinin en önemli kırılma noktalarından birisi ile karşı karşıya geldiğini belirterek, yaklaşan Dünya Kırım Tatar Kongresi ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Merkezi Ankara’da bulunan Kırım Derneği Genel Başkanı Tuncer Kalkay, Kırım Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada, “Ukrayna ve Kırım’da son bir buçuk yılda meydana gelen gelişmeler, Rusya Devleti’nin işgalci ve yayılmacı politikaları, vatanları Kırım’da yeniden yerleşmek ve kök salmak gayreti içerisinde olan Kırım Tatarlarını tarihlerinin en önemli kırılma noktalarından birisi ile karşı karşıya getirmiştir” dedi.

Milletin bu noktada kararlı bir şekilde iradesini ortaya koyması gerektiğini vurgulayan Kalkay, “Millet bu önemli noktada ya duruma razı olup işgali ve yok olmayı kabullenecek veyahut yaşama ve var olma iradesini ortaya koyarak 'ben geçmişte vardım; şimdi varım; gelecekte de kendi topraklarımda millî müesselerimle, millî kültür ve medeniyetimle insanlık âleminde şerefli yerimi alacağım’ diye bütün dünyaya haykıracaktır ” diye konuştu.

“Bu kongre milletin bu karar ve iradesinin bir ifadesidir”

Dünyanın değişik bölgelerinde yaşayan milyonlarca Kırım Tatarı’nın, 1917’den gelen Kurultay ve Meclis çizgisinin arkasında, bu çizginin meşru organlarını ve liderlik kadrosunun tam selahiyetli organ olarak yetkilendirme kararında ve iradesinde olduğunu kaydeden Kalkay, şunları söyledi: “Bu kongre milletin bu karar ve iradesinin bir ifadesi olarak 1 – 2 Ağustos 2015 tarihleri arasında Ankara’da toplanacaktır. Bu vesileyle Millî Meclis Başkanımız RefatÇubar dünyadaki bütün Kırım Tatar teşkilatlarına açık çağrı yaparak toplantıya davet etmiştir.”

“Kırım Tatarlarının nefes almaları bile engellenmeye çalışılmıştır”

Bölgedeki Rus işgalinden sonra Kırım’da yaşananlara dikkat çeken Kalkay, “İşgalden sonra Milli Liderimiz Mustafa A. Kırımoğlu, KTMM Başkanımız RefatÇubar’ın vatanlarına girişleri engellenmiş, KTMM Başkan Yardımcımız AhtemÇiygöz her türlü hukuka aykırı bir şekilde hapsedilmiş, Kırım Haber Ajansı (QHA) ve Kırım Tatar TvATR’in yayınlarına izin verilmemiş, KTMM’nin binasına ve mal varlıklarına el konulmuş, Kırım Tatar gençleri kaçırılarak korku salınmaya çalışılmış, her türlü milli faaliyet, toplantılar hatta matem günlerimiz engellenmiş, halkımızın milli iradesi sinsi oyunlar vekuklalarıyla elde edilmeye çalışılmış, silahlı ve maskeli kişilerce ibadet yerlerine ve Kırım Tatar evlerine baskınlar düzenlenmiş, çeşitli bakı ve sindirmelerle Kırım Tatarlarının nefes almaları bile engellenmeye çalışılmıştır” diye belirtti.

“Derneğimiz, Kırım’ın işgaline ilk gün itibariyle karşı çıktı”

Böyle bir zamanda Kırım Tatarlarının sesinin güçlü bir şekilde duyurulmasının zorunlu bir ihtiyaç olduğunu vurgulayan Kalkay, Türkiye genelinde 29 teşkilatı ile faaliyet gösteren Kırım Derneği’nin işgale ilk gün itibariyle karşı çıktığını kaydederek, şunları söyledi: “İşgal altındaki Vatanımızda sesimizi kesmek için her türlü gasp, darp, hileye başvurulmakla birlikte halkımızın en insani taleplerine bile şiddetle cevap verilmektedir. Türkiye genelinde 29 teşkilatı ile faaliyet gösteren Derneğimiz, Kırım’ın işgaline ilk gün itibariyle karşı çıkmış, her türlü demokratik hakkını kullanarak düzenlediği mitingler, konferanslar, paneller, çeşitli görüşmeler ile birlikte yayınladığı bildiriler, demeçler yanında uluslararası kuruluşlara yaptığı müracaatlar ile konuyu gündeme taşımaya çalışmıştır.”

Kırım Derneği’nin, Kırım Tatar Milli Kurultayı ve Kırım Tatar Milli Meclisi’nin ilkelerini benimseyen diğer Kırım Tatar teşkilatları ile birlikte faaliyetlerini ortak düzenlemeye başladığını da ifade eden Kalkay, Dünya Kırım Tatar Kongresi’nin toplanma kararı ile ilgili ise şöyle konuştu: “Türkiye’de faaliyet gösteren 43 Kırım Tatar teşkilatının oluşturduğu Kırım Tatar Teşkilatları Platformu’nun, Milli Liderimiz Mustafa A. Kırımoğlu ve KTMM Başkanımız RefatÇubar’ın da iştirak ettiği 4-5 Nisan 2015 tarihinde Ankara’da yapılan toplantısında Dünya Kırım Tatar Kongresi’nin toplanması kararlaştırılmıştır.”

Birincisi 2009 yılında gerçekleştirilen Kırım Tatar Dünya Kongresi’nin tecrübesinden de yararlanılarak mutlaka eksik yönlerin de giderilmeye çalışılacağını kaydeden Kalkay, ancak bugünkü durum çok farklı olduğu için çok daha işlevsel bir yapılanmanın ortaya çıkmasının beklendiğini de dile getirdi. Kongrenin önemine dikkat çeken Kalkay, “Kırım’ın işgal altında ve Vatandaki Kırım Tatar iradesinin tehdit altında olduğu bir ortamda, Dünya Kırım Tatar Kongresi’ne tarihi bir görev düşmektedir. Dünya Kırım Tatar Kongresi; Kırım Tatarlarının duruşunu ve tavrını gösterecek birliğinin, gücünün, meşruiyetinin ve temsilinin en güçlü yansıması olacaktır” diye konuştu.

Kırım’ın işgaline karşı eylem birliği

“Bugün itibariyle bütün teşkilatlarımız aralarındaki görüş farklılıklarını ya da konulara farklı yaklaşımlarını bir tarafa bırakarak Kırım’ın işgaline karşı eylem birliği içerisinde çalışmalarını hızlandırmıştır” diye konuşan Kırım Derneği Genel Başkanı Tuncer Kalkay, Dünya Kırım Tatar Kongresi’nin tarihi bir sorumluluk üstlendiği kaydederek, sözlerini şöyle noktaladı: “Tabii ki Kongre ile ilgili değişik görüşler olacak, değişik fikirler gündeme getirilecektir. Birbirine yakın, birbirine uzak, makul ya da aykırı, uygulanabilir ya da uçuk vs. görüşler savunulacaktır. Ancak Kongre ile bütün bu görüşler konsolide edilerek ortak görüşlerimiz çerçevesinde Kongrenin sonucu ilan edilerek, bu çerçevede yol haritamız belirlenecektir. Dünya Kırım Tatar Kongresi, üstlendiği ve üstleneceği görevleri itibariyle tarihi sorumluluğunu da alacaktır.”

Asya Atila

QHA
Özet:


Konu:
-


Güncelleme:
14.07.2015 15:57:16


Yazarın diğer yazıları:
qha-Asya Atila


47. sayıdaki diğer yazılar

319 defa okundu
Yazıcı uyumlu sayfa