"Vatan sevgisi imandandır"

Eserghep: “Birlik olmak bizim için çok önemli”


qha-Nida Ablez


KÖSTENCE (QHA) - Kırım Haber Ajansı, dünyanın farklı yerlerinde bulunan Kırım Tatarlarından yaklaşan Dünya Kırım Tatar Kongresi (DKTK) ile ilgili görüşlerini almaya devam ediyor.

Ankara’da düzenlenen Dünya Kırım Tatar Kongresine Romanya Müslüman Tatar Türklerin Demokrat Birliği salih oylama ile 68 kişi tarafından temsil edilecek.

Romanya Müslüman Tatar Türklerin Demokrat Birliği resmi olarak tanınmış tek kurum olup Romanya’da, Kırım Tatarları Romen Parlamentosu'nda bir milletvekili, yerel ve merkezi yönetimlerin temsilcileri ile temsil ediliyor.

Kongrenin öneminin farkında olan Romanya’daki Kırım Tatarları DKTK’nin dünya çapında butün Kırım Tatarları ile birlikte olmak için bir fırsat olduğuna inanıyorlar.

Kongre ile ilgili QHA’ya açıklama yapan Romanya Müslüman Tatar Türklerin Demokrat Birliği Başkanı Celil Eserghep, “Bütün Tatarlar zor bir dönemden geçiyorlar. Biz dünya çapında bölünmüşuz ve ne yazık ki Kırım, ana vatanımız, hatta her yıl 18 mayıs 1944 dayır trajik olayları işaretlemek için bir araya topluyordu, ama şimdi Rus Federasyonu Kırım’ı işgal etti.

İlk kongre Simferopol’da yapıldı ve hatta kimlik açısından bize ve topluluğumuza yeniden kuvvet ve güven verdi. İlk kongreden altı yıl sonra, şimdi biz çok kötü durumdayız.  Kırım Tatar liderlerin Kırım'a girişleri yasaklandı, ve vatandan Kırım Tatar kardeşlerimizden  endişe verici haberler geliyor” şeklinde konuştu.

“Ankara’da düzenlenen  Dünya Kırım Tatar Kongresi, Kırım Tatarları ve bütün dünyada yaşayan Tatarların  karşılaştığı gerçek durumu göstermek için bize imkan vermelidir. Kongrede, uluslararası kimlik açısına göre bizim statü durumunu  sorumlulukla ele almalı, mücadele kimliğini korumak ve ileriye taşımak, herhangi bir asimilasyon girişimi engellemek amacıyla uygulanabilir bir eylem planı hazırlamalı” diyen Celil eserghep, sözlerine şöyle devam etti: “Biz Tatarmız! Kongrede bu yüksek sesle duyulmalıdır, ve sonraki adım kültürümüzn üzerine odaklanmalıyız ve mevcut siyasi duruma rağmen kimliğimizi korumalıyız.”

Kongrede öncelikli olarak ele alınması gerektiğini düşündüğü konulara da değinen Eserghep, “İlk olarak ve önemli bir konu, dil tartışmaları hakkında konuşmak. Biz, Romanya’da yaşayan Tatarlar, Kırım Tatar dili alfabesine geçtik ve önemli bir adım attık.

Ankara Kongresinde tartışmak, konuşmak için iyi bir fırsat olacağını düşünüyoruz. Bu Kongrede Tatar dil ile ilgili konuları tartışmak, Kırım Tatar dilinin alfabesi hakkında ve bizim uluslararası toplumun değerli insanlarının desteğiyle butün dünyada yaşayan Kırım Tatarlarının dilini öğrenmesi için bir ders kitapları yayınlamak konusunu ele almalıyız. Biz Kırım Tatar dilini unutmamalıyız, çünkü dil herhangi bir milletin kimliği ve sürekliliğinin garantisidir” dedi.

Kongrede ele alınmasını gereken başka bir önemli konunun da Kırım Tatar teşkilatlarının demokratik ruhunu teşvik etmek olduğunu ifade eden Eserghep. “Daha çok Kırım Tatarların çekmek için önemlidir, bu etnik gruba mensup olduğunun farkında olmak, kendi kimliklerini kabul etmek.

Serbest seçimler olmalı ve bizim yerel ve uluslararası topluluklarımız onların sonuçlarına saygı göstermeli” diye konuştu.

Kırım Tatar temsil organlarının güçlenmesinin de önemine vurgu yapan Celil Eserghep birlik konusuna da dikkat çekerek, kişisel hırsları nedeniyle birliği bozmak isteyenlere izin verilmemesi gerektiğini kaydederek, "Özgür seçimlerin yapılması ve sonuçların hem yerel hem de uluslararası düzeydeki topluluklar tarafından kabulü Tatarları temsil eden organların statüsünün güçlenmesine yol açar ve iyi bir düzen ve faaliyetler için çok gerekli olan meşruluğu sağlamış olur" dedi.

Nida Ablez

QHA
Özet:  Dünya Kırım Tatar Kongresi, Kırım Tatarları ve bütün dünyada yaşayan Tatarların  karşılaştığı gerçek durumu göstermek için bize imkan vermelidir. Kongrede, uluslararası kimlik açısına göre bizim statü durumunu  sorumlulukla ele almalı, mücadele kimliğini korumak ve ileriye taşımak, herhangi bir asimilasyon girişimi engellemek amacıyla uygulanabilir bir eylem planı hazırlamalı”


Konu:
-


Güncelleme:
14.07.2015 17:55:51


Yazarın diğer yazıları:
qha-Nida Ablez


47. sayıdaki diğer yazılar

333 defa okundu
Yazıcı uyumlu sayfa