"Vatan sevgisi imandandır"

KIRIM'IN SON DURUMU HAKKINDA MÜLAKAT


Mustafa SARIKAMIŞ(*)


1-Kırım’ın Ruslarca işgali ve ilhakı sürecinde diasporanın davranışını değerlendirirmisiniz?           

Kırım’ın Ruslar tarafından işgal edildiği günden bir gün sonra Seydişehir Kırım Tatar Derneği olarak basın açıklamasında bulunduk. Toplantımıza Seydişehir Belediye Başkanı, AKP, MHP, CHP ve SAADET PARTİSİ İlçe Başkanları ile Belediye Başkan adayları katıldı. Türkiye genelinde dernekler çeşitli protestolar başlattılar. Bu Türkiye’de diasporada ilk ciddi hareket oldu. Daha sonra Kırım Türkleri Derneği Genel Merkezi tarafından Ankara’da miting düzenlendi. Türkiye genelinde bütün şubelerin katılımıyla gerçekleşen miting olgun bir havada geçti. Mitinge katılan yaklaşık 500 kişi Hür Dünyaya mesaj verdi.

Türkiye’de yayın yapan televizyonlarda Kırım hakkında tartışmalar yapıldı. Kamuoyu aydınlatılmaya çalışıldı. Bunlar oldukça önemli gelişmelerdir.

Ancak acilen bir KRİZ Masası kurularak çıkan haberleri takip etmek yerine KIRIM için ne yapılabilinir. Daha sert bir tepki nasıl verilir. Başta Siyasi Partiler olmak üzere Kırıma ilgi duyan bütün Sivil Toplum Kuruluşları ile diyaloga geçilip Kırım konusunu sürekli gündemde tutabilirdik. Kırımda yaşayan 350 bin Kırım Tatarının o anki duygularını ve yaşamlarını kamuoyuna sağlıklı aktarabilirdik

 

2-Güçlü ve saldırgan Rusya’ya karşı diaspora derneklerinin etkin bir şekilde karşı koyabilmesi için neler yapılmalıdır?

           

Başta Rus Büyükelçilikleri önü olmak üzere günlük protestolar gerçekleştirilmelidir. Her Kırım Tatarı evinin Balkonuna Kırım Tatar Bayrağını asarak mesaj verilebilir

 

3-Diaspora dernekleri klasik dernekçilik yaparak sonuca (amacına) ulaşabilirmi? Yapısal ve stratejik hedefleri sizce neler olmalıdır?

           

Kırım Dernekleri Hamamönü Kabakçı Konağında çibörek, kalakay, cantık partilerinden uzak durup Milli Meselelere daha da önem vermelidir. Dernekçilik siyasi ikbal ve hobi olsun düşüncesinden uzaklaşmalıdır.

Merhum Genel Başkanımız Dr. Ahmed İhsan KIRIMLI’nın hedefleri doğrultusunda hareket edilmelidir. Herkesle her kesimle diyalog kurulmalıdır. Ömrünün son gününe kadar şubeleri ziyaret eden ve Kırım camiasına Kırım Vakfı başta olmak üzere çok büyük miras bırakan Amcamızın kemiklerini sızlatmamak gerekmektedir

 

4-Kırım Tatar diasporasının radyo-tv-gazete-haber ajansı-kitap yayını konularında yetersiz kalmasının sebebi sizce nedir?

           

Büyüklerimiz iyi bilirler.

 

5-KTMM’nin kabul etmediği ve onaylamadığı Rusya yanlısı yeni idareye iki üst düzey yönetici vermesi doğrumudur?

           

Kesinlikle yanlıştır.

 

6-Kırım Tatarlarının hayati kararları görüşülürken Kurultaya sunulan bir teklif ile Kırım Tatarlarının adının değiştirilmesi istendi. Kırım Tatarlarının millet adını ve dilini değiştirmek isteyenlerin amaçları nedir sizce?

Tarihte provokatörler, ajanlar, satılmış uşaklar her zaman var olmuştur. Olmaya da devam edecektir. Türkiye’mizde insanlar kendilerine YÖRÜK, TÜRKMEN, DAĞLI gibi adlandırılmalarına rağmen hepsi bir millet olduğu kavramını inkar etmemektedirler.

Kırım TATAR halkını başka yönlere çekmeye yok yumurtamı tavuktan tavukmu yumurtadan çıktı tartışmalarına girmemek gerekmektedir

 

7-Ukrayna’nın Kırım’ın işgaline sert ve etkili tavır almaması veya alamamasının sebebi sizce nedir?

           

Ukrayna Tarihi yeni olması, ekonomik olarak göbeğinden Rusya’ya bağlı olması Hür Dünyanın Ukrayna’nın yanında yer almamasından kaynaklandığını düşünüyorum

 

8-Türkiye’nin Kırım’ın işgaline gösterdiği tepkileri yeterli buluyor musunuz?

           

Bütün devlet organlarımız ve bütün siyasi partilerden umduğumu bulamadım

 

9-Sonuç olarak söylemek istediğiniz bir şey var mı?

           

Türkiye’de yaşayan bilge kişilerden oluşturulacak bir “Kriz Masası” kurulup HÜR VE MÜSTAKİL KIRIM Kuruluncaya kadar mücadeleye devam edilmelidir.

 

(*)KIRIM DERNEĞİ SEYDİŞEHİR ŞUBE BAŞKANI
Özet: Kırım’ın Ruslar tarafından işgal edildiği günden bir gün sonra Seydişehir Kırım Tatar Derneği olarak basın açıklamasında bulunduk. Toplantımıza Seydişehir Belediye Başkanı, AKP, MHP, CHP ve SAADET PARTİSİ İlçe Başkanları ile Belediye Başkan adayları katıldı. Türkiye genelinde dernekler çeşitli protestolar başlattılar. Bu Türkiye’de diasporada ilk ciddi hareket oldu. Daha sonra Kırım Türkleri Derneği Genel Merkezi tarafından Ankara’da miting düzenlendi.


Konu:
söyleşi


Güncelleme:
02.05.2014 09:46:11


Yazarın diğer yazıları:
Mustafa SARIKAMIŞ(*)


44. sayıdaki diğer yazılar

368 defa okundu
Yazıcı uyumlu sayfa