"Vatan sevgisi imandandır"

EDİTÖR’DEN


FB


 

Kırım Tatarlarının vatana dönüşünü müteakip en zor siyasi dönemi bu günler olsa gerek. Artık saflar netleşti, gizli kapaklı yapılan mücadeleler açıkça sergilenmeye başlandı. Düşmanlıklar artık alenileşti ve taciz noktasını çoktan geçti. Kırım Tatarlarının vatana dönüşünü hazmetmeyen Rus yanlısı komünist yerel politikacılar bir yandan, Ukrain milliyetçiliği yapan gruplar diğer yandan Kırım Tatarlarını sindirmeye, hakkını hukukunu istemelerini engellemeye çalışıyorlar. Bu işi yaparken de Kırım Tatarlarının en zayıf halkalarını kendi halkına karşı kullanmaktan çekinmiyorlar. Kırım Tatarları vatana dönüşün ardından Qurultay’larını toplamış ardından da kendi geleceklerini tayin etme hakları olduğunu beyan etmişlerdi. Bir millet olarak sürgün, soykırım, adaletsizlik ile boğuşurken geri dönüşle birlikte yerleşme, ev yapma, eğitim, iş bulma, ana dili, kültürünü geliştirme gibi problemlerle de yüz yüze kaldılar. Her şeye rağmen örgütlü mücadelesini KTMM ile devam ettiren milletimiz bu güçlü kurumuna karşı kışkırtılarak dirençleri kırılmaya çalışılıyor. Ukrain demokrat ve AB yanlısı politikacılarının bile Kırım Tatarlarına umut ve destek vermediği gelişmeler çözümü de bir hayli zorlaştırıyor.

Kırım Tatarlarının en büyük, güçlü ve tek siyasi teşkilatı KTMM önce basit bir dernek, STK pozisyonuna düşürülmeye çalışıldı. Ukrayna kanunlarında yeri olmadığı kurumsal bir siyasi kimlik taşıyamayacağı iddiası ile yasadışı ilan edilmeye çalışıldı. Bu ayak oyunların hiçbirisi tutmayınca bu sefer KTMM’inin alternatifçiklerini oluşturup parça parça grupçukları yemleyerek kontrol etme politikası uygulanmaya başlandı. KTMM’nin politikalarına sahip çıkanlar yönetim görevlerinden uzaklaştırıldı. Hükümet olmanın avantajıyla yönetim görevlerine ve bürokrasiye KTMM’ine zıt politika güden teşkilatların yöneticileri getirilmeye başlandı. Tescilli Kırım Tatar düşmanı Kırım Başbakanı Mogilyov’un politikaları ile Yanukoviç’in idealleri birleşince mafyavari uygulamalarda peşi sıra geldi. Kırım Tatarlarının problemlerini çözmek için Ukrayna Cumhurbaşkanlığı nezdinde kurulan  Ukrayna Cumhurbaşkanlığına bağlı Kırım Tatar Temsilciler Kurulu daha evvel KTMM ile koordineli çalışırken yeni bir düzenlemeye gidilerek KTMM dışlanmış yerlerine Meclis muhalifleri Kırım Tatarı olup olmadığı bile tam belli olmayan Lentun Bezaziyev başkanlığa, Rusya gelsin bizi kurtarsın diyen Milliy Fırka başkanı Vasfi Abdurraim başkan yardımcılığına getirilmişti.

Kurumsal operasyonların ardından yeni bir provakatif girişimle 18 Mayıs Matem Günü organizasyonunu KTMM’nin değilde Mogilyov başkanlığında Kırım Tatar Temsilciler Kurulu tarafından yapılacağı duyuruldu. Meclis Başkanı Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu böyle bir durumda güvenliği nasıl sağlayacaklarını halkın bu insanları balkondan aşağı atmayacağının garantisi yok demesi üzerine organizasyon işinden çark edildi ve tekrar matem mitingini KTMM’nin yapacağı duyuruldu. Kırım Tatarları haklı olarak Kırım’dan sürüldü Stalin haklıydı diye makale yazan, Kırım Tatarlarının işyerlerini panzerlerle yerle bir eden Mogilyov’un Matem Mitinginde balkondan Kırım Tatar halkını selamlaması tam bir ironi olurdu.

KTMM’nin en çok başını ağrıtan olaylardan bir tanesi de Enver Abduraimov olayı oldu. KTMM’nin Qurultay grubundan KÖC milletvekili olan Enver Abduraimov ATR televizyonunda katıldığı bir programda Kırım Tatarlarının 18 Mayıs 1944 yılında sürülmesinde % 50 hatalı olduğunu söylemesi çok büyük tepkilere yol açtı. Enver Abduraimov ATR’de Kırım Tatar halkından özür dileyip yanlış anlaşıldığını söylese de Qurultay grubundan çıkarıldı. Bu sözleri karşılıksız kalmayan Enver Abduraimov KTMM Başkan Yardımcısı Remzi İlyas’ın yerine Kırım Parlamentosu Etnik İlişkiler ve Sürgünden Dönen Vatandaşlar Daimi Komisyonu Başkanı oldu. İş adamı kimliği ile vasıfsız birinin Qurultay grubundan aday gösterilip milletvekili yapılması seçimlerde gösterilecek adayların daha iyi seçilmesi gerektiğini bizlere bir kez daha göstermiş oldu. 
Özet: KTMM’nin en çok başını ağrıtan olaylardan bir tanesi de Enver Abduraimov olayı oldu. KTMM’nin Qurultay grubundan KÖC milletvekili olan Enver Abduraimov ATR televizyonunda katıldığı bir programda Kırım Tatarlarının 18 Mayıs 1944 yılında sürülmesinde % 50 hatalı olduğunu söylemesi çok büyük tepkilere yol açtı. Enver Abduraimov ATR’de Kırım Tatar halkından özür dileyip yanlış anlaşıldığını söylese de Qurultay grubundan çıkarıldı.


Konu:
BAŞYAZI


Güncelleme:
21.04.2013 18:15:21


Yazarın diğer yazıları:
FB


39. sayıdaki diğer yazılar

241 defa okundu
Yazıcı uyumlu sayfa