"Vatan sevgisi imandandır"

Nariman Celâl: Kongre delegeleri borcunu yerine getirecek


qha


AKMESCİT / SİMFEROPOL (QHA) - Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı Nariman Celâl, Ankara’da 1-2 Ağustos tarihlerinde düzenlenecek Dünya Kırım Tatar Kongresi’nin yeni bir güçle çalışmaya başlayacağını ve tüm dünyada yaşayan Kırım Tatarlarının güncel sorunlarını belirleyeceğini belirtti.

QHA’ya konuşan Celâl, “Bu sefer Kongre canlanacak ve farklı ülkelerde yaşayan Kırım Tatarları birleştirme amacı ve görevi doğrultusunda çalışacak” dedi. Celâl, Kongrenin Kırım Tatar halkını koruma ve canlandırma görevlerini, kültürel ve insani konuları ve hatta ekonomik işbirliği meselelerine ele alacağını söyledi.

Kongrenin geçen defaya göre kendini daha iyi anlayabileceği ve bir sembolik nesne değil, etkili bir yapı olarak çalışacağına dair ümidini dile getiren Celâl, “Tabii ki, Kongrede Kırım ve günümüzde yarımadada Kırım Tatarlarının durumu ile ilgili konuların ele alınmasını bekliyorum. Herhalde, Kırım Tatar halkın durumu ile ilgili sert açıklamalar olacak” dedi.

Günümüzde Kırım’da Rus kolluk kuvvetlerinin II. Dünya Kırım Tatar Kongresi’nin potansiyel delegelere baskı uygulamaya çalıştığını anlatan Celâl, “Kırım kolluk kuvvetleri, Kırım’da Kongre’nin potansiyel delegeleri belirleyip onlar ile görüşmeye başladı. Görüşmeler sırasında kolluk kuvvetleri, Kırım Tatarlarını Kongre’ye gitmekten vazgeçirmeye çalışıyorlar, vazgeçiremeyenlere ise orada sessiz sakin davranış sergilemesi gerektiğini söylüyorlar. Eminim ki, ciddi milli mücadele geçmişi olan Kırım Tatarları bu eylemlerle korkutulamaz. Kendini Kırım Tatar halkından sorumlu olarak hisseden (siyasetçiler, iş adamları, aktivistler) ve Kongreye gidecekler insanların, borcunu yerine getireceğinden eminim” diye konuştu.

I. Dünya Kırım Tatar Kongresi 2009 yılında Akmescit’te düzenlenmişti. İlgili Kongreye 12 ülkeden 160 Kırım Tatar sivil toplum kuruluşundan yaklaşık 800 delegesi katılmıştı.

QHAKonu:
[-]


Güncelleme:
14.07.2015 16:09:35


Yazarın diğer yazıları:
qha


47. sayıdaki diğer haberler


Yazıcı uyumlu sayfa